ALOPECIA (SAÇ KAYBI)

Alopecia (saç kaybı) birçok yerde artık duyduğumuz ve gördüğümüz bir kelime; ben de çok sık kullanıyorum. Peki alopecia acaba nedir? Alopecia, yunancadan gelen bir kelime ve anlamı örmek, elde örülmüş ip, ancak bir şekilde bu kelime saç dökülmesi, saç kaybı, saç yokluğu gibi durumları ifade etmek için kullanılmaya başlandı; hem saç ve saç derisi için hem de vücut tüyleri için kullanılıyor.

Tahminen 46 çeşit saç kaybı türü bulunur ve çoğu iyileştirilebilir. Bunların bir kısmı hastalıkların habercisi veya semptomu olabileceği gibi bir kısmı da vücudumuzdaki değişen hormon değerlerinin belirtisi veya habercisi olabilir.

Bazı saç kaybı türleri kendiliğinden iyileşebilirken, bir kısmı da düzelmesi çok zor olmakla beraber saç terapileri ile ve diğer yöntemlerle düzelebilecek durumları ifade eder. Günümüzde sadece sekiz tür saç kaybının maalesef henüz çözümü yok. Neyse ki uygun yaklaşımlar ile trikolojik ve diğer yöntemlerle düzelebilecek birçok saç kaybı türü var.

Alopecia’nın oluşum sebeplerini ana hatları ile anlatmak gerekirse:

  • Congenetital  yani doğumla gelen (edinilmiş),
  • Genetik  kalıtım yolu ile aileden geçen veya gelen,
  • Aquired  dıştan gelen bir nedenden  kaynaklanan,
  • Iatrogenic  ilaç kullanımı ile oluşan,
  • Sikatrisyel saç folikülünün yara sebebi ile yok (imha) olması,
  • Post natal doğum sonrası oluşan,
  • Traction sürekli saçın çekilmesi ile oluşan saç kaybı türü,

Ayrıca zaten her zaman çokça karşılaştığımız çok gündemde olan Etyolojisi tam olarak bilinmeyen genellikle bir hastalık veya büyük bir stres sonrası, bir sebepten bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu  meydana gelen biraz daha farklı saç kaybı da mevcuttur.

Saç kaybının saç derisinde yamalar şeklinde ve ayrıca  tüm saç derisini kaplayan ve saçın incelmesi ile karakterize olan türleri de mevcuttur. Bu tip saç kayıplarının 3 ana farklı tipi:

1- Alopecia areata  (yamalar şeklinde saç derisinde oluşan)

2- Alopecia  totalis  (tüm saçlarla birlikte saç ve kirpiklerinde dökülmesi)

3- Alopecia universalis (tüm saçlar kaş, kirpik ve tüm vücut kıllarının dökülmesi) diye kısaca özetleyebiliriz.

Trichotherapy Saç Sağlığı Merkezi Kurucusu ve Asya Trikologlar Birliği Üyesi

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile belirtilmiştir.

Trichotherapy internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.