SAÇ DÖKÜLMENİZDEN NE ZAMAN ENDİŞELENMELİSİNİZ?

Hepimizin saçı her gün dökülür ve yerine yenisi gelir. Bu döngü son derece normaldir; saçın doğası böyledir. Ancak endişelenmenizi gerektirecek bazı ipuçlarının varlığı, süreci daha titiz yönetmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı bir insanın ömrü boyunca ortalama 20 kez saçları tamamen dökülür ve yeniden çıkar. Esas olarak dökülen saçların miktarı önemlidir. Eğer bu miktar günlük 80 ila 120 tel arasında ise sorun yok demektir.

Saçlarımızın hayat döngüsü şöyledir; Anajen evre yani doğma ve büyüme evresi (saçlarımızın %90’ını bu evrededir), Catajen evre değişim dönemi 2-3 hafta sürer ve son olarak Telojen evre yani dökülme, dinlenme evresi bu süreç de 90 gün kadar sürer  ve döngü sürekli bu şekilde devam eder.

Ancak bazen yukarıda bahsettiğimden daha fazla saçımızın döküldüğünü görürüz ve bu bizim dikkatimizi çekmeye başlar. Saçlarımızı yıkarken, tararken, şekil verirken aşırı miktarda dökülen saç moral bozucu olabilir. Dökülen saç miktarı günlük 150 ila 750 tele kadar çıkabilir  ve hatta bazen daha fazla bile olabilir. Bu tip bir durum sonrasında, saçın genel miktarında azalma meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Aşırı miktarda saç dökülmesinin sorumlusu genellikle  üç ay öncesinde meydana gelen bir hadisedir!

Aşırı miktarda saç dökülmesinin sorumlusu genellikle  üç ay öncesinde meydana gelen bir hadisedir: büyük bir stres, bir hastalık , süregelen  beslenme bozukluğu, uzun süre yapılan sert diyetler veya  bir travma ya da hormonlarla ilgili aksaklık, bozukluk (polikistik over, tiroit gibi), hormonal değişim dönemleri (hamilelik , doğum ,menopoz). Bu sebeplerden herhangi birisi,  saçın normal döngüsünü sekteye uğratıp, bozabilir ve orantısal olarak çok daha fazla saç Telojen yani dökülme evresine girer. Saçların dökülme oranı % 30  ila %50’ye kadar çıkabilir.

Bu tür durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım alınmalı ve geç olmadan müdahale edilmelidir.

İyi haber ise saç döngüsünü sekteye uğratan ‘’sebep’’ bulunup düzeltildiği zaman, saç sorununun da ortadan kalkacağıdır.

Merkezimizde saç dökülmesi, saç ve saç derisi sorunlarının etkin çözümünde, öncelikle Trichotherapy 4 Aşamalı Saç Analizi  yaparak, sorunun ”sebebini” araştırırız. Yaptığımız bu detaylı Saç Analizi sonucunda, nanoteknoloji ile üretilmiş, Trikolojik Ar-Ge’si yapılmış topikal losyon uygulamaları ile ”size özel” saç bakım programınızı oluştururuz. Randevu veya bilgi almak için bize ulaşın.

Trichotherapy Saç Sağlığı Merkezi Kurucusu ve Asya Trikologlar Birliği Üyesi

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile belirtilmiştir.

Trichotherapy internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.