ERKEK SAÇ DÖKÜLMESİ

Dünya’da yapılan birçok araştırma erkeklerde görülen saç dökülmesinin, depresyon, içe kapanma, özgüven eksikliği ve çekicilik duygusunun azalması gibi olumsuz duygu ve düşüncelere sebep olduğunu göstermiştir.

Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi/genetik saç kaybı), erkeklerde görülen en yaygın saç dökülmesidir.

Erkeklerde görülen Androgenetik Alopesi, DHT hormonunun etkisi ve genetik yatkınlığın birleşimi ile ortaya çıkmaktadır.  Genetik yatkınlığa sahip kişilerde, erkeklik hormonu testesteronun saç derimizde doğal bir enzim olan 5 alfa redüktaz enzimiyle etkileşime geçerek, dehidrotestesterona (DHT) dönüşmesi sonucunda genetik kodlanmış alanlarda saç foliküllerini yok etmesi şeklinde tanımlanabilir.

DHT’nin saç döngüsünün anajen (büyüme) aşamasını, 3 yıllık bir süreden aylara kadar kısalttığı bilinmektedir. Bu durum foliküllerin minyatürleşmesiyle birlikte meydana gelir. Saçlar giderek azalır, incelir ve tüy haline gelir.

Saç dökülmesi yaşayan kişilerde genetik aktarıma bakılır; başlangıç yaşı, ilerlemesi, şekli ve şiddetini gösteren birkaç gen söz konusudur. Saç genleri hem anneden hem de babadan gelmektedir.

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle şakakların üzerinde başlar ve zamanla alın çizgisinden uzaklaşan saçlar, karakteristik bir “M” şekli oluşturur. Öte yandan başın tepe kısmındaki saç da aynı şekilde incelir ve bu süreç genellikle kelliğe doğru ilerler.

Merkezimizde saç dökülmesi, saç ve saç derisi sorunlarının etkin çözümünde, öncelikle Trichotherapy 4 Aşamalı Saç Analizi  yaparak, sorunun ”sebebini” araştırırız. Yaptığımız bu detaylı Saç Analizi sonucunda, nanoteknoloji ile üretilmiş, Trikolojik Ar-Ge’si yapılmış, DHT Hormonunu topikal olarak bloke eden losyon uygulamaları ile ”size özel” saç bakım programınızı oluştururuz.