TRİKOLOJİ

Günümüzde Trikoloji, “kozmetik ve dermatoloji arasındaki köprü” olarak tanımlanmaktadır.

Trikoloji, saç sağlığı, saç dökülmesi ve buna bağlı saç derisi problemleri ile ilgilenen bilim dalıdır. Trikoloji, saç ve saç derisi sorunlarının incelenmesinin yanı sıra saç sorunlarının nedenlerinin değerlendirilmesi ve sorunların ortadan kaldırılması uygulamalarını içeren, geniş kapsamlı bir araştırma ve değerlendirmeyi kapsar.

“Trichology” kelimesi, Yunanca “saç” anlamına gelen “Trikhos” kelimesinden gelir ve ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında İngiltere’de bir çalışma dalı olarak ortaya çıkmıştır, daha sonra 1902’de bir bilim dalı olarak tüm Dünya’da kabul edilmiştir.

Trikolog (Trichologist) Kimdir?

Trikolog, saç ve saç derisi uzmanıdır. Trikoloji bilimi eğitimi almış kişiler, danışanlarının kişisel geçmişini, yaşam tarzını, genetik ve çevresel faktörlerini de dikkate alarak değerlendirir, saç dökülme sorunlarını bütünsel bir şekilde ele alırlar.

Bu bilgilere dayanarak bir Trikolog, kişiselleştirilmiş yöntem ve ürün önerebildiği gibi, beslenme tavsiyeleri verebilir, saç ve saç derisinin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir.

Saç ve saç derisi sağlığı konusunda eğitim almış bir Trikolog, saç dökülmenizle ilgili herhangi bir tıbbi sorunun olup olmadığını öğrenmek için sizi Doktorunuza yönlendirebilir.

Uzman bir Trikolog sizinle gerçekten empati kurabilmelidir. Ayrıca, saç bakım programının bir parçası olarak durumunuzla en iyi nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunmak için zaman ayırmalıdır.